Syyskokous hyväksyi päivitetyt kilpailusäännöt

PYTLI:n syyskokouksessa 2.12.2025 hyväksyttiin iso päivitys liiton kilpailusääntöihin, jotka tulevat voimaan 1.1.2026 alkaen. Säännöillä pyritään yhdenvertaisuuteen ja siihen, että tanssi kuuluu kaikille. 

Muutostarvetta aiheutti erityisesti sähköpyörätuolikategoria, joka on käytössä myös kansainvälisesti. 
Sähkärikategorioihin saavat osallistua vain luokkaan 1 luokitellut urheilijat, jotka käyttävät sähköpyörätuolia arjessa. Luokkaan 2 luokitellut tai NE-merkinnän saaneet sähköpyörätuolin käyttäjät kilpailevat näitä vastaavissa kategorioissa 2 tai Plus. Plus-merkintä on käytössä kansallisesti, NE kansainvälisesti.

Jatkossa SM-kisoissa yksikin kilpailija riittää, että kategoria järjestetään ja SM-titteli jaetaan. SM-kilpailuun osallistumisen edellytyksenä on edelleen sarjanousulla saavutettu champion-taitotaso ja yksi champion-kilpailuosallistuminen vuoden sisällä ennen SM-kilpailua.

Kaikkiin kansallisiin kilpailuihin osallistuminen edellyttää voimassa olevaa kilpailulisenssiä ja jäsenyyttä STUL:n alaisessa seurassa. Vuosittain järjestetään edelleen vähintään yksi valtakunnallinen Suomi Open -kilpailu kaikissa kategorioissa. Lisäksi liitolla on oma kaksivuotinen erilliskilpailuohjelma. Erilliskilpailuohjelman tarkoitus on ensinnäkin testata mahdollisten uusien kilpailukategorioiden (kuten esimerkiksi viiden singletanssin vakio- ja latinalaistanssikategorioiden) vetovoimaa ja toimivuutta, ja toiseksi luoda ennakoitavuutta esimerkiksi lavatanssikilpailijoille, kun kilpailutanssit ovat jatkossa tiedossa kahdelle seuraavalle vuodelle.

Kansainvälisiin kilpailuihin vaaditaan WPDS/WAS-lisenssi, avoimiin kilpailuihin riittää kansallinen lisenssi.
Edustusvalintaa on tarkennettu ensisijaisesti SM-mitalisteihin, mutta edustusjoukkueeseen voidaan valita myös muita aktiivisia ja potentiaalisia urheilijoita.

Sarja-sanan sijaan jatkossa puhutaan ”taitotasoista” (tulokas-, pre-champion-, champion-taitotaso). Sekä duossa että combissa tanssit eri pre-champion-taitotasolla ovat nyt samat aiemmista säännöistä poiketen. Lisäksi freestylen aikarajoja ja arvosteluperusteita on tarkennettu. 

Sukupuoli mainitaan erikseen single conventional ja freestyle -kategorioissa. Myös  joukkuekilpailut ovat säännöissä mukana, ja joukkueessa pitää olla vähintään 50 % pyörätuolinkäyttäjiä.

Sarjanousupistemenettelyä on myöskin päivitetty. Kaikki muut kilpailut erilliskilpailuja lukuun ottamatta kartuttavat nousupisteitä, ja jokaisesta kilpailukierroksesta esittely- ja redance-kierrokset pois lukien saa vähintään yhden nousupisteen.

Noustakseen singlekategorioissa seuraavalle taitotasolle urheilijan on kerättävä 10 henkilökohtaista pistettä, pari tarvitsee tasonousuun yhteensä vähintään 20 pistettä niin että molemmilla on vähintään 10 henkilökohtaista pistettä. Taitotasolta toiselle nousun jälkeen pisteiden kerääminen aloitetaan alusta.

Kilpailijoiden kategoriatiedot ja tasonousupisteiden seuranta ovat jatkossa vain DanceCoressa.

Yksi kommentti artikkeliin ”Syyskokous hyväksyi päivitetyt kilpailusäännöt

Jätä kommentti