Suomen pyörätuolitanssiliiton hallitus kutsuu jäsenistön keskustelutilaisuuteen etänä Zoom-alustalla lauantaina 20.9. klo 15.00. Keskustelun aiheena on PYTLI:n ja Suomen Tanssiurheiluliiton yhteistyön tulevaisuus.
Kansainvälinen kattojärjestömme World Abilitysport on lähtenyt aktiivisesti kehittämään paratanssiurheilua myös muille vammaryhmille kuin liikuntavammaisille pyörätuolitanssijoille. Suomen pyörätuolitanssiliitto on tähän mennessä hallinnoinut vain pyörätuolitanssitoimintaa, joten miten tulemme vastaamaan tähän kehitykseen Suomessa?
Yhtenä vaihtoehtona PYTLI:n hallitus haluaa esittää jäsenistölle liittymistä Suomen Tanssiurheiluliiton alaisuuteen. Pyörätuolitanssitoiminta voisi jatkua ja kehittyä totuttuun tapaan STUL:n alaisuuteen perustettavan Paratanssijaoksen osana. Samalla jaos voisi alkaa kehittää myös muuta paratanssitoimintaa mm. näkö- ja kehitysvammaisille.
Järjestämme keskustelutilaisuuden lauantaina 20.9.2025 kello 15.00 etänä Zoom-alustalla. PYTLI:n hallituksen jäseniä sekä Suomen Tanssiurheiluliiton puheenjohtaja Leena Liusvaara ovat mukana tilaisuudessa.
Ilmoittaudu TÄSTÄ viimeistään perjantaina 19.9. kello 16.00.
Tervetuloa!
